Czym jest i jak działa antybiotyk?

Farmakologia idzie na przód coraz szybciej, dzięki czemu mamy dostęp do coraz bardziej zaawansowanych leków, w tym antybiotyków. Ten typ leków ma zarówno swoje zalety jak i poważne wady, o których musimy pamiętać zanim udamy się do lekarza po antybiotyk. Czym jest antybiotyk?

Czym jest antybiotyk?

Antybiotyk jest substancją, która jest wytwarzana przez bakterie i grzyby (antybiotyki naturalne) lub w laboratoriach (antybiotyki syntetyczne). Ich głównym zadaniem jest niszczenie bakterii poprzez zakłócenie ich projektów życiowych lub poprzez ograniczenie ich rozmnażania się. Stosowanie antybiotyków ma zarówno zalety jak i wady, dlatego należy rozważnie z nich korzystać. Co się do nich zalicza?

Zalety i wady

Powstało wiele książek medycznych o antybiotykach, które dokładnie opisują całe zagadnienie, w tym artykule podane zostały jedynie przykłady. Do zalet antybiotyków należy skuteczne leczenie chorób bakteryjnych. Do wad należy zaliczyć uodparnianie bakterii na lek przy zbyt częstym stosowaniu oraz brak rozróżniania szkodliwych bakterii od tych dobrych, dlatego każdy antybiotyk będzie miał poważny wpływ na florę bakteryjną jelit. Należy także pamiętać, że antybiotyk jest użyteczny jedynie przy infekcjach bakteryjnych, przy infekcjach wirusowych antybiotyk nie pomoże, a czasami może nawet zaszkodzić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *