Medycyna sportowa w sporcie

Uprawianie sportu pozwoli nam na dłuższe zachowanie sprawności fizycznej dzięki zdrowemu stylowi życia. Niektórzy jednak decydują się na profesjonalne uprawianie sportu, gdzie każda przewaga może decydować o zwycięstwie lub przegranej. Zwiększaniem wydolności organizmu profesjonalnego sportowca zajmuje się medycyna sportowa.

Czym jest medycyna sportowa?

Medycyna sportowa czerpie wiedzę z wielu dziedzin medycyny, a jej głównym zadaniem jest promocja zdrowego trybu życia. Ponadto ważną kwestią jest wspomaganie sportowców w osiąganiu lepszych wyników w oparciu o specjalistyczną wiedzę. Medycyna sportowa odwołuje się do takich dziedzin medycyny jak fizjologia, kardiologia, biochemia czy biofizyka. Ponadto ważna jest kardiologia, ortopedia oraz odpowiednie techniki rehabilitacyjne w przypadku kontuzji sportowca.

Kwalifikacje i rola lekarza

Lekarze medycyny sportowej muszą mieć duże pokłady wiedzy medycznej, wyniesione z profesjonalnej literatury medycznej oraz odpowiednich studiów. Na ich barkach spoczywa odpowiedzialność za zdrowie i wydolność sportowca, dlatego muszą być odpowiednio wyszkoleni. Lekarz ma na celu wybrać odpowiednie obciążenie treningowe i monitorować organizm sportowca aby ocenić czy dobrane obciążenie jest odpowiednie czy też należy je zmienić. Lekarz ma także wgląd w dietę i procesy rehabilitacyjne po kontuzji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *