Przetrenowanie – jak sobie z tym radzić?

Gdy zaczynamy trenować jakąkolwiek dyscyplinę sportu to chcemy jak najszybciej stać się w niej jak najlepszym. Z tego powodu zdarza się, że często przesadzamy z treningiem i zamiast obserwować poprawę to możemy obserwować nawet pogorszenie wyników. Winne temu jest przetrenowanie.

Objawy przetrenowania

Przetrenowanie pojawia się w momencie, gdy plan treningowy jest niedostosowany do umiejętności i kondycji, a objawia się on dusznościami, ogólnym zmęczeniem i brakiem apetytu. Dużym błędem przy przetrenowaniu jest zwiększanie obciążeń z powodu braku efektów, co jeszcze bardziej pogłębia problem. Lepiej jest zapobiegać przetrenowaniu korzystając z właściwego planu i odpowiednio się regenerując, ale co zrobić w momencie w którym już jesteśmy przetrenowani?

Leczenie przetrenowania

Dużo zależy od kondycji fizycznej i psychicznej sportowca, gdy zda sobie sprawę że cierpi z powodu przetrenowania. W łagodniejszej formie wystarczy ograniczenie treningów, a w cięższej należy całkowicie przerwać trenowanie. Regenerację można wspomóc masażem klasycznym, który przyspiesza krążenie, dzięki czemu do naszych mięśni dostaje się więcej składników odżywczych. Ponadto taki masaż potrafi odstresować i zrelaksować, co pozytywnie wpłynie na regenerację. Do tego należy trzymać odpowiednią dietę, która pozwoli na wyleczenie przetrenowania i powrót do treningów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *