Czy smartfony mogą pomóc utrzymać formę?

W dzisiejszych czasach siedzący tryb życia jest najbardziej powszechny, co zdecydowanie nie sprzyja zdrowiu. Jednak zdobycze technologii takie jak smartfony pozwalają nam spędzać na aktywności fizycznej nieco więcej czasu. W jaki sposób smartfon może pomóc w utrzymaniu dobrej formy?

Złe strony trybu życia

W wielu badaniach zostało wykazane, że siedzący tryb życia ma związek ze zwiększoną zapadalnością na raka piersi, jajników, prostaty lub jelita grubego. Ponadto w znacznym stopniu wpływa na rozwój nadwagi i otyłości w społeczeństwie. Ważne jest opracowywanie nowych sposobów do przekonywania ludzi do ruchu. Bardzo przydatne są do tego smartfony, które posiada co druga dorosła osoba w Polsce. Specjalne powiadomienia mogą zachęcić ludzi do bardziej aktywnego spędzania czasu, co zostało udowodnione w pewnym eksperymencie.

Aktywność ze smartfonem

Podczas badania grupa około 200 osób przez tydzień nosiła ze sobą smartfony z zainstalowaną specjalną aplikacją. Smartfon potrafił wykryć kiedy spędzamy w pozycji siedzącej zbyt dużo czasu i wysyłał powiadomienie przez aplikację, która zachęcała do ruchu i przedstawiała negatywne skutki siedzącego trybu życia. Okazało się, że uczestnicy spędzają więcej czasu na aktywności fizycznej niż wcześniej, niemal 25 minut więcej czasu przeznaczonego na aktywności ruchowe. Wyniki były bardzo obiecujące i pokazuje, że ludzie są skłonni wykonywać aktywności fizyczne jeśli pokazują się na ekranach naszych smartfonów.

Podsumowując

Smartfony mogą zostać w dobry sposób użyte do propagowania zdrowego, aktywnego stylu życia wśród ludzi. Dobra forma pozwoli uniknąć wielu chorób cywilizacyjnych, takich jak otyłość i cukrzyca.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *