Suplementacja dla początkujących

Wiele osób trenujących kulturystykę zaleca stosowanie odpowiednich suplementów w celu zwiększenia efektów treningu. Jednak nie wszystkie suplementy nadają się dla osób początkujących. Istnieje kilka suplementów, które wspomogą nasz trening na samym początku naszej przygody z siłownią. Jednak przed suplementacją powinno się wiedzieć kilka istotnych rzeczy.

Przed suplementem

Najważniejszym elementem u osoby trenującej powinno być odpowiednie nawadnianie organizmu. Woda jest niezbędna do działania naszego organizmu, gdyż stanowi ona element wszystkich komórek, uczestniczy w usuwaniu z organizmu produktów przemiany materii oraz w transporcie składników odżywczych po organizmie. Osoba ćwicząca traci bardzo dużo wody, więc ważne jest jej jak najszybsze uzupełnienie. Na kolejnym miejscu powinna znaleźć się dieta, gdyż ilość i jakość spożywanych produktów ma duży wpływ na efekt naszego treningu. Dla osób aktywnych fizycznie ważne jest białko, które jest podstawowym budulcem mięśni, oraz odpowiednia ilość węglowodanów, które dostarczą odpowiedniej ilości energii. Jednak nie można zapominać o innych składnikach odżywczych, w tym tłuszczy. Wszystkie te składniki należy dostarczać do organizmu w odpowiedniej formie i ilościach.

Odpowiednie suplementy

Do wyboru odpowiednich suplementów musimy odpowiednio przeanalizować naszą dietę. Suplement powinien dostarczać składnika, którego w naszej diecie brakuje. Jeśli okaże się, że nasza dieta jest dobra i dostarcza wszystkich składników odżywczych w dobrych ilościach to nie ma sensu stosowania suplementów. W przypadku występowania pewnych braków można zastosować odpowiednią odżywkę w zależności od proporcji między węglowodanami a białkiem. Przy braku białka powinniśmy stosować odżywkę wysokobiałkową. Brak porównywalnych ilości białka i węglowodanów można rekompensować odżywką typu bulk. Jeśli brakuje nam głównie węglowodanów to możemy stosować gainery (przy niewielkich niedoborach białka) lub odżywki carbo (odpowiednia ilość białka w diecie).

Podsumowując

Przy odpowiedniej diecie nie będziemy musieli stosować dodatkowych suplementów. W przypadku pewnych braków można dopełniać dietę odpowiednimi suplementami przy odpowiednim dawkowaniu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *