Spadki formy sportowej

Każdy mniej lub bardziej zaawansowany sportowiec bardzo ciężko pracuje na swoją pozycję w danej dyscyplinie. Jednak czasami nawet najlepszym sportowcom przydarza się chwila słabości, kiedy są oni osłabieni i mogą pokazać tylko małą część swoich umiejętności.

Przyczyny

Forma jest uzależniona od wielu zmieniających się czynników, jednak bardzo często moment załamania formy często ma związek z ilością czasu, jaki przeznaczyli na trening. Jeśli czas treningu był za krótki to sportowiec nie będzie odpowiednio przygotowany. Jednak problem wystąpi również gdy trening będzie za długi. Sportowiec nie zdąży się wtedy zregenerować. Efekt ten potęgują stres oraz malejąca pewność siebie.

Problem mentalny

Bardziej zaawansowani sportowcy rzadziej mają problem z nieodpowiednim czasem treningu, jednak często trening nie przynosi żadnych efektów. Sportowcy tracą wiarę we własne możliwości i kwestionują wybór dyscypliny. Trening nie przynosi efektów bo sportowcy mają problem mentalny, który redukuje efekty treningu.

Jak walczyć ze spadkami formy?

Jeśli problem leży w sferze treningu, to sportowiec powinien poradzić się profesjonalnego trenera lub zasięgnąć opinii innych sportowców w celu ustalenia odpowiedniego treningu. Jeśli sportowiec ma problem mentalny to powinien udać się do psychologa sportowego, który zleci odpowiednią terapię.

Podsumowując

Spadki formy mogą dopaść każdego sportowca, niezależnie od stopnia zaawansowania. Jednak odpowiednie poradzenie sobie z problemem nie sprawi problemów w karierze sportowca.

1 komentarz do “Spadki formy sportowej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *